•   |

Podmienky vstupu do zahraničia

Aktualizované 30.8.2021Egypt

Podmienky vstupu do krajiny

Od 24. júna 2021 umožňuje Egypt vstup na svoje územie všetkým osobám s dokončením očkovacím cyklom bez nutnosti predloženia PCR-testu.

 

Cestujúci z krajín, ktoré nie sú postihnuté novými mutáciami a podstúpili plnú vakcináciu môžu po 14 dňoch vstúpiť na územie Egypta bez povinnosti PCR-testu.

 

Je nutné predložiť potvrdenie o vykonanom ukončenom očkovaní, ktoré je uznávané v krajine pôvodu miestnymi orgánmi štátnej správy (certifikát o vykonanej vakcinácii) a obsahuje QR kód.

 

Sú prijaté potvrdenia o očkovaní vakcínami uznanými WHO a egyptskými autoritami. V prípade jednorázovej vakcíny musí byť dodržaná 14 dňová lehota od prvej aplikácie. U dvojfázovych vakcín musí byť dodržaná lehota 14 dní po druhej dávke.

 

Pre cestujúcich, ktorí nie sú očkovaní alebo nespĺňajú vyššie uvedené podmienky, platia stále nižšie uvedené doterajšie opatrenia.

 

Na všetkých miestach vstupu do krajiny je zavedená povinnosť predložiť negatívny výsledok PCR-testu nie starší ako 72 hodín. Výsledok testu je nutné predložiť v papierovej podobe od certifikovaného laboratória s QR kódom.

 

Vykonávanie PCR-testu pred vstupom do Egypta je pre cestujúcich k dispozícii aj na letiskách v Šarm el-Šajchu, Hurgáde, Marsa Matrouh, Marsa Alam a Tabe za poplatok 30 USD. PCR test nie je možné vykonať na letisku v Káhire. Veľvyslanectvo SR v Káhire odporúča slovenským občanom podstúpiť PCR test pred prípadným odletom do Egypta už na Slovensku. V prípade zisteného pozitívneho výsledku v Egypte sú možnosti Veľvyslanectva SR v Káhire, s ohľadom na pomoc smerom k nakazenému slovenskému občanovi, obmedzené. Všetky opatrenia sú plne v kompetencii miestnych úradov. Po prílete na letisko v Egypte bude všetkým cestujúcim zmeraná teplota. Každý cestujúci musí mať uzatvorené cestovné poistenie. Veľvyslanectvo SR v Káhire odporúča cestujúcim, aby uzatvorené cestovné poistenie pokrývalo liečebné náklady vzniknuté v dôsledku ochorenia COVID-19.

 

Táto povinnosť sa nevzťahuje na deti do 6 rokov a osoby, ktoré tranzitujú v krajine.

 

Od 1. mája 2021 egyptská strana opätovne zaviedla výber vízového poplatku v sume 25 USD.

 

Cestovanie v rámci krajiny

V súvislosti s prebiehajúcou pandémiou môžu byť uplatňované doplňujúce obmedzenia, odporúčame informovať sa o aktuálnej situácii u konkrétneho prepravcu, prípadne u poskytovateľov ďalších služieb.

 

Opatrenia v krajine

Od 1. júna 2021 sú kaviarne a reštaurácie otvorené do 01.00 h. Obchodné domy a obchody sú počas týždňa otvorené do 23.00 h. V Egypte nie je večerný zákaz vychádzania. Na verejnosti je povinné nosiť rúško. Ubytovacie, stravovacie či dopravné služby sú štandardne v prevádzke a nie sú nijako obmedzené. O aktuálnej situácii v konkrétnej destinácii je vhodné informovať sa ešte pred plánovanou cesty, a to na zastupiteľskom úrade Egypta v Bratislave alebo u poskytovateľa cestovných služieb.

 

Možnosti PCR-testovania v Egypte

 

V prípade pozitívneho výsledku PCR-testu, či už pri prílete do krajiny alebo pred odletom do SR, je osoba umiestnená do hotelovej karanténnej izby. Všetky opatrenia sú plne v kompetencii miestnych úradov či hotelov.


Aktuálnu ponuku dovoleniek v Egypte nájdete TU.


Turecko 

Podmienky vstupu do krajiny

Aké sú podmienky pre cestujúcich zo Slovenska?

Občanom SR je umožnený vstup do krajiny za podmienky splnenia epidemiologických opatrení a preukázaním sa dokladom spĺňajúcim podmienky vstupu do krajiny.

 

Občania SR, ktorí nenavštívili za posledných 14 dní Spojené kráľovstvo, Irán, Egypt Singapur, Afganistan, Indiu, Bangladéš, Brazíliu, Južnú Afriku, Nepál, Srí lanku a Pakistan sa môžu pri vstupe do Turecka preukázať platným certifikátom o úplnom zaočkovaní (dátum očkovania musí byť najmenej 14 dní pred vstupom do krajiny), alebo certifikátom potvrdzujúci prekonanie ochorenia COVID-19 v posledných 6 mesiacoch. Cestujúci, ktorí predložia vyššie uvedené doklady nemusia pri vstupe do krajiny predložiť negatívny PCR test a absolvovať karanténu.

 

Osoby, ktoré nebudú disponovať vyššie uvedenými dokladmi sa musia preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín od vstupu do krajiny alebo negatívnym antigénovým testom nie starším ako 48 hodín od vstupu do krajiny. Výnimka z testovania platí pre deti do šesť rokov.

 

Vyžaduje sa registrácia pred vstupom?

Občania SR cestujúci leteckou dopravou sú povinní vyplniť vstupný registračný formulár pred cestou do Turecka. Úspešná registrácia vygeneruje cestujúcemu aj tzv. Hayat Eve Sigar kód (individuálny QR kód), ktorý vyhodnocuje potencionálne nakazenie držiteľa kódu. Individuálny kód je taktiež vyžadovaný pri vstupe do obchodných domov, reštaurácií, úradov a pod.

 

Aké sú podmienky pre deti?

Výnimka z predloženia PCR testu platí pre deti do šesť rokov.

 

V akom prípade je povinná karanténa po príchode do krajiny?

Všetci cestujúci, ktorí pricestujú do Turecka z iných krajín a navštívili za posledných 14 dní Indiu, Bangladéš, Brazíliu, Južnú Afriku, Nepál a Srí lanku, majú povinnosť sa preukázať negatívnym PCR testom a po prílete absolvovať 14-dennú karanténu v miestach určených tureckými úradnými orgánmi. V štrnásty deň karanténneho obdobia sú cestujúci povinní podstúpiť ďalší PCR test, a ak je výsledok testu negatívny, izolačné obdobie sa skončí.

 

Cestujúci, ktorí pricestujú do Turecka z iných krajín a navštívili za posledných 14 dní Afganistan a Pakistan majú povinnosť sa preukázať negatívnym PCR testom a po prílete absolvovať 10-dennú karanténu v miestach určených tureckými úradnými orgánmi. V štrnásty deň karanténneho obdobia sú cestujúci povinní podstúpiť ďalší PCR test, a ak je výsledok testu negatívny, izolačné obdobie sa skončí.

 

Všetci cestujúci, ktorí pricestujú do Turecka z Spojeného kráľovstva, Iránu, Egypta a Singapuru majú povinnosť sa preukázať negatívnym PCR testom nie starším nie starším ako 72 hodín od vstupu do krajiny.

 

V prípade potreby si Ministerstvo zdravotníctva Tureckej republiky vyhradzuje právo vyžiadať od cestujúcich (prichádzajúcich bez negatívneho PRC testu) na hraničných vstupoch absolvovanie testu na COVID-19. Otestovaní cestujúci budú môcť následne vycestovať do svojej destinácie a v prípade pozitívneho výsledku sa musia spolu s osobami nachádzajúcimi sa v jednej domácnosti podrobiť karanténe a absolvovať PCR test na v 10-ty deň. Ak sa však zistí, že ide o indický variant, ďalší PCR test sa uskutoční až 14-ty deň.  

 

Podmienky vstupu pre očkované osoby

Cestujúci, ktorí nenavštívili za posledných 14 dní Spojené kráľovstvo, Irán, Egypt Singapur, Afganistan, Indiu, Bangladéš, Brazíliu, Južnú Afriku, Nepál, Srí lanku a Pakistan sa môžu pri vstupe do Turecka preukázať platným certifikátom o úplnom zaočkovaní (dátum očkovania musí byť najmenej 14 dní pred vstupom do krajiny), alebo certifikátom potvrdzujúci prekonanie ochorenia COVID-19 v posledných 6 miesiacich. Cestujúci, ktorí predložia vyššie uvedené doklady nemusia pri vstupe do krajiny predložiť negatívny PCR test a absolvovať karanténu.

 

Osoby, ktoré nebudú disponovať vyššie uvedenými dokladmi sa musia preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín od vstupu do krajiny alebo negatívnym antigénovým testom nie starším ako 48 hodín od vstupu do krajiny. Výnimka z testovania platí pre deti do šesť rokov.

 

Podmienky vstupu pre osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19

Cestujúci, ktorí nenavštívili za posledných 14 dní Spojené kráľovstvo, Irán, Egypt Singapur, Afganistan, Indiu, Bangladéš, Brazíliu, Južnú Afriku, Nepál, Srí lanku a Pakistan sa môžu pri vstupe do Turecka preukázať platným certifikátom o úplnom zaočkovaní (dátum očkovania musí byť najmenej 14 dní pred vstupom do krajiny) alebo certifikátom potvrdzujúci prekonanie ochorenia COVID-19 v posledných 6 mesiacoch. Cestujúci, ktorí predložia vyššie uvedené doklady nemusia pri vstupe do krajiny predložiť negatívny PCR test a absolvovať karanténu.

 

Osoby, ktoré nebudú disponovať vyššie uvedenými dokladmi sa musia preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín od vstupu do krajiny alebo negatívnym antigénovým testom nie starším ako 48 hodín od vstupu do krajiny. Výnimka z testovania platí pre deti do šesť rokov.


Hraničné priechody

Cez krajinu je možné tranzitovať. Výnimkou sú iránske pozemné hraničné priechody, ktoré zostávajú naďalej uzatvorené pre cestujúcich.
 

Podmienky tranzitu

Cez krajinu je možné tranzitovať pozemnými cestami, ako aj letecky. Výnimka z predloženia PCR testu platí pre osoby, ktoré tranzitujú leteckými spoločnosťami cez Turecko.

 

V záujme ochrany obyvateľstva a účinnejšieho boja proti novému variantu COVID-19 Ministerstvo vnútra Tureckej republiky suspenduje od 1. júla priame lety z Bangladéša, Brazílie, Južnej Afriky, Indie, Nepálu a Srí Lanky z dôvodu nepriaznivej epidemiologickej situácie v týchto krajinách.
 

Cestovanie v rámci krajiny

Od 1. júla 2021 sa rušia všetky epidemiologické obmedzenia týkajúce sa cestovania v krajine.
 

Opatrenia v krajine

Podľa najnovších opatrení Turecko od 1. júla ruší všetky doteraz zavedené pandemické opatrenia a obmedzenia. Naďalej však zostáva v platnosti povinné nosenia tvárovej masky (exteriér a interiér) a pravidlo sociálneho odstupu na celom území Turecka.

 

V Turecku sa nachádza viac ako 10 000 prevádzok s certifikátmi bezpečného cestovného ruchu (tzv. Safe Tourism Certificate), ktoré zahŕňajú nie len hotely, ale aj podniky, letecké spoločnosti, reštaurácie, kaviarne, dopravné prostriedky (autobusy, lode), zábavné parky a historické pamiatky. Hotely s certifikátmi sú kontrolórmi osobne kontrolované štyrikrát mesačne, aby sa uistilo, že tieto miesta spĺňajú potrebné hygienické kritéria.

 

Ako postupovať v prípade podozrenia na COVID-19

Bližšie informácie k aktuálnym opatreniam sú dostupné na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva Tureckej republiky. V prípade podozrenia na ochorenie COVID-19 je potrebné kontaktovať najbližšie nemocničné zariadenie resp. prevádzku hotela.


Aktuálnu ponuku dovoleniek v TURECKU nájdete TU.


Ceny vrátane všetkých poplatkov

Newsletter

Odoberajte naše novinky